“the j stands for Jactitation”
about me | research blog | wordpress plugins | jQuery plugins

26 July, 2012

Full inflection table of a Maltese verb

The inflection table of the Maltese verb is formidable. Apart from tense/aspect and person, number & gender, a Maltese verb also can also take suffixes for a direct object, for an indirect object, or for both a direct and indirect object. Add to this the “-x” suffix when the verb is negated, and you end up with no fewer than 952 unique forms for a single verb (the total number of combinations is 1152, but some combinations are non-existent).

Here’s the full table for the verb fetaħ (he opened).

Tense/aspect Subject Direct object Indirect object Polarity Surface form
Perfective P1 Sg - - Positive ftaħt
Perfective P1 Sg - - Negative ftaħtx
Perfective P1 Sg P1 Sg - Positive
Perfective P1 Sg P1 Sg - Negative
Perfective P1 Sg P1 Pl - Positive
Perfective P1 Sg P1 Pl - Negative
Perfective P1 Sg P2 Sg - Positive ftaħtek
Perfective P1 Sg P2 Sg - Negative ftaħtekx
Perfective P1 Sg P2 Pl - Positive ftaħtkom
Perfective P1 Sg P2 Pl - Negative ftaħtkomx
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc - Positive ftaħtu
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc - Negative ftaħtux
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem - Positive ftaħtha
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem - Negative ftaħthiex
Perfective P1 Sg P3 Pl - Positive ftaħthom
Perfective P1 Sg P3 Pl - Negative ftaħthomx
Perfective P1 Sg - P1 Sg Positive
Perfective P1 Sg - P1 Sg Negative
Perfective P1 Sg - P1 Pl Positive
Perfective P1 Sg - P1 Pl Negative
Perfective P1 Sg - P2 Sg Positive ftaħtlek
Perfective P1 Sg - P2 Sg Negative ftaħtlekx
Perfective P1 Sg - P2 Pl Positive ftaħtilkom
Perfective P1 Sg - P2 Pl Negative ftaħtilkomx
Perfective P1 Sg - P3 Sg Masc Positive ftaħtlu
Perfective P1 Sg - P3 Sg Masc Negative ftaħtlux
Perfective P1 Sg - P3 Sg Fem Positive ftaħtilha
Perfective P1 Sg - P3 Sg Fem Negative ftaħtilhiex
Perfective P1 Sg - P3 Pl Positive ftaħtilhom
Perfective P1 Sg - P3 Pl Negative ftaħtilhomx
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive ftaħthulek
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative ftaħthulekx
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive ftaħthulkom
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative ftaħthulkomx
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive ftaħthulu
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative ftaħthulux
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive ftaħthulha
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative ftaħthulhiex
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive ftaħthulhom
Perfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative ftaħthulhomx
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive ftaħthielek
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative ftaħthielekx
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive ftaħthielkom
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative ftaħthielkomx
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive ftaħthielu
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative ftaħthielux
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive ftaħthielha
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative ftaħthilhiex
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive ftaħthielhom
Perfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative ftaħthielhomx
Perfective P1 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
Perfective P1 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
Perfective P1 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
Perfective P1 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive ftaħthomlok
Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative ftaħthomlokx
Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive ftaħthomlkom
Perfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative ftaħthomlkomx
Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive ftaħthomlu
Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative ftaħthomlux
Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive ftaħthomlha
Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative ftaħthomlhiex
Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive ftaħthomlhom
Perfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative ftaħthomlhomx
Perfective P1 Pl - - Positive ftaħna
Perfective P1 Pl - - Negative ftaħniex
Perfective P1 Pl P1 Sg - Positive
Perfective P1 Pl P1 Sg - Negative
Perfective P1 Pl P1 Pl - Positive
Perfective P1 Pl P1 Pl - Negative
Perfective P1 Pl P2 Sg - Positive ftaħniek
Perfective P1 Pl P2 Sg - Negative ftaħniekx
Perfective P1 Pl P2 Pl - Positive ftaħniekom
Perfective P1 Pl P2 Pl - Negative ftaħniekomx
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc - Positive ftaħnieh
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc - Negative ftaħnihx
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem - Positive ftaħnieha
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem - Negative ftaħnihiex
Perfective P1 Pl P3 Pl - Positive ftaħniehom
Perfective P1 Pl P3 Pl - Negative ftaħniehomx
Perfective P1 Pl - P1 Sg Positive
Perfective P1 Pl - P1 Sg Negative
Perfective P1 Pl - P1 Pl Positive
Perfective P1 Pl - P1 Pl Negative
Perfective P1 Pl - P2 Sg Positive ftaħnielek
Perfective P1 Pl - P2 Sg Negative ftaħnielekx
Perfective P1 Pl - P2 Pl Positive ftaħnielkom
Perfective P1 Pl - P2 Pl Negative ftaħnielkomx
Perfective P1 Pl - P3 Sg Masc Positive ftaħnielu
Perfective P1 Pl - P3 Sg Masc Negative ftaħnielux
Perfective P1 Pl - P3 Sg Fem Positive ftaħnielha
Perfective P1 Pl - P3 Sg Fem Negative ftaħnilhiex
Perfective P1 Pl - P3 Pl Positive ftaħnielhom
Perfective P1 Pl - P3 Pl Negative ftaħnielhomx
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive ftaħniehulek
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative ftaħniehulekx
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive ftaħniehulkom
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative ftaħniehulkomx
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive ftaħniehulu
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative ftaħniehulux
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive ftaħniehulha
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative ftaħnihulhiex
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive ftaħniehulhom
Perfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative ftaħniehulhomx
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive ftaħnihielek
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative ftaħnihielekx
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive ftaħnihielkom
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative ftaħnihielkomx
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive ftaħnihielu
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative ftaħnihielux
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive ftaħnihielha
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative ftaħnihilhiex
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive ftaħnihielhom
Perfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative ftaħnihielhomx
Perfective P1 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
Perfective P1 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
Perfective P1 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
Perfective P1 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive ftaħniehomlok
Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative ftaħniehomlokx
Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive ftaħniehomlkom
Perfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative ftaħniehomlkomx
Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive ftaħniehomlu
Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative ftaħniehomlux
Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive ftaħniehomlha
Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative ftaħnihomlhiex
Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive ftaħniehomlhom
Perfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative ftaħniehomlhomx
Perfective P2 Sg - - Positive ftaħt
Perfective P2 Sg - - Negative ftaħtx
Perfective P2 Sg P1 Sg - Positive ftaħtni
Perfective P2 Sg P1 Sg - Negative ftaħtnix
Perfective P2 Sg P1 Pl - Positive ftaħtna
Perfective P2 Sg P1 Pl - Negative ftaħtniex
Perfective P2 Sg P2 Sg - Positive
Perfective P2 Sg P2 Sg - Negative
Perfective P2 Sg P2 Pl - Positive
Perfective P2 Sg P2 Pl - Negative
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc - Positive ftaħtu
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc - Negative ftaħtux
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem - Positive ftaħtha
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem - Negative ftaħthiex
Perfective P2 Sg P3 Pl - Positive ftaħthom
Perfective P2 Sg P3 Pl - Negative ftaħthomx
Perfective P2 Sg - P1 Sg Positive ftaħtli
Perfective P2 Sg - P1 Sg Negative ftaħtlix
Perfective P2 Sg - P1 Pl Positive ftaħtilna
Perfective P2 Sg - P1 Pl Negative ftaħtilniex
Perfective P2 Sg - P2 Sg Positive
Perfective P2 Sg - P2 Sg Negative
Perfective P2 Sg - P2 Pl Positive
Perfective P2 Sg - P2 Pl Negative
Perfective P2 Sg - P3 Sg Masc Positive ftaħtlu
Perfective P2 Sg - P3 Sg Masc Negative ftaħtlux
Perfective P2 Sg - P3 Sg Fem Positive ftaħtilha
Perfective P2 Sg - P3 Sg Fem Negative ftaħtilhiex
Perfective P2 Sg - P3 Pl Positive ftaħtilhom
Perfective P2 Sg - P3 Pl Negative ftaħtilhomx
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive ftaħthuli
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative ftaħthulix
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive ftaħthulna
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative ftaħthulniex
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive ftaħthulu
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative ftaħthulux
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive ftaħthulha
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative ftaħthulhiex
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive ftaħthulhom
Perfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative ftaħthulhomx
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive ftaħthieli
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative ftaħthielix
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive ftaħthielna
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative ftaħthilniex
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive ftaħthielu
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative ftaħthielux
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive ftaħthielha
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative ftaħthilhiex
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive ftaħthielhom
Perfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative ftaħthielhomx
Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive ftaħthomli
Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative ftaħthomlix
Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive ftaħthomlna
Perfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative ftaħthomlniex
Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
Perfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive ftaħthomlu
Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative ftaħthomlux
Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive ftaħthomlha
Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative ftaħthomlhiex
Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive ftaħthomlhom
Perfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative ftaħthomlhomx
Perfective P2 Pl - - Positive ftaħtu
Perfective P2 Pl - - Negative ftaħtux
Perfective P2 Pl P1 Sg - Positive ftaħtuni
Perfective P2 Pl P1 Sg - Negative ftaħtunix
Perfective P2 Pl P1 Pl - Positive ftaħtuna
Perfective P2 Pl P1 Pl - Negative ftaħtuniex
Perfective P2 Pl P2 Sg - Positive
Perfective P2 Pl P2 Sg - Negative
Perfective P2 Pl P2 Pl - Positive
Perfective P2 Pl P2 Pl - Negative
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc - Positive ftaħtuh
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc - Negative ftaħtuhx
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem - Positive ftaħtuha
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem - Negative ftaħtuhiex
Perfective P2 Pl P3 Pl - Positive ftaħtuhom
Perfective P2 Pl P3 Pl - Negative ftaħtuhomx
Perfective P2 Pl - P1 Sg Positive ftaħtuli
Perfective P2 Pl - P1 Sg Negative ftaħtulix
Perfective P2 Pl - P1 Pl Positive ftaħtula
Perfective P2 Pl - P1 Pl Negative ftaħtuliex
Perfective P2 Pl - P2 Sg Positive
Perfective P2 Pl - P2 Sg Negative
Perfective P2 Pl - P2 Pl Positive
Perfective P2 Pl - P2 Pl Negative
Perfective P2 Pl - P3 Sg Masc Positive ftaħtulu
Perfective P2 Pl - P3 Sg Masc Negative ftaħtulux
Perfective P2 Pl - P3 Sg Fem Positive ftaħtulha
Perfective P2 Pl - P3 Sg Fem Negative ftaħtulhiex
Perfective P2 Pl - P3 Pl Positive ftaħtulhom
Perfective P2 Pl - P3 Pl Negative ftaħtulhomx
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive ftaħtuhuli
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative ftaħtuhulix
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive ftaħtuhulna
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative ftaħtuhulniex
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive ftaħtuhulu
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative ftaħtuhulux
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive ftaħtuhulha
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative ftaħtuhulhiex
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive ftaħtuhulhom
Perfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative ftaħtuhulhomx
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive ftaħtuhieli
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative ftaħtuhielix
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive ftaħtuhielna
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative ftaħtuhilniex
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive ftaħtuhielu
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative ftaħtuhielux
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive ftaħtuhielha
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative ftaħtuhilhiex
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive ftaħtuhielhom
Perfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative ftaħtuhielhomx
Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive ftaħtuhomli
Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative ftaħtuhomlix
Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive ftaħtuhomlna
Perfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative ftaħtuhomlniex
Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
Perfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive ftaħtuhomlu
Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative ftaħtuhomlux
Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive ftaħtuhomlha
Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative ftaħtuhomlhiex
Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive ftaħtuhomlhom
Perfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative ftaħtuhomlhomx
Perfective P3 Sg Masc - - Positive fetaħ
Perfective P3 Sg Masc - - Negative fetaħx
Perfective P3 Sg Masc P1 Sg - Positive fetaħni
Perfective P3 Sg Masc P1 Sg - Negative fetaħnix
Perfective P3 Sg Masc P1 Pl - Positive fetaħna
Perfective P3 Sg Masc P1 Pl - Negative fetaħniex
Perfective P3 Sg Masc P2 Sg - Positive fetħek
Perfective P3 Sg Masc P2 Sg - Negative fetħekx
Perfective P3 Sg Masc P2 Pl - Positive fetaħkom
Perfective P3 Sg Masc P2 Pl - Negative fetaħkomx
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc - Positive fetħu
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc - Negative fetħux
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem - Positive fetaħha
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem - Negative fetaħhiex
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl - Positive fetaħhom
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl - Negative fetaħhomx
Perfective P3 Sg Masc - P1 Sg Positive fetaħli
Perfective P3 Sg Masc - P1 Sg Negative fetaħlix
Perfective P3 Sg Masc - P1 Pl Positive fetħilna
Perfective P3 Sg Masc - P1 Pl Negative fetħilniex
Perfective P3 Sg Masc - P2 Sg Positive fetaħlek
Perfective P3 Sg Masc - P2 Sg Negative fetaħlekx
Perfective P3 Sg Masc - P2 Pl Positive fetħilkom
Perfective P3 Sg Masc - P2 Pl Negative fetħilkomx
Perfective P3 Sg Masc - P3 Sg Masc Positive fetaħlu
Perfective P3 Sg Masc - P3 Sg Masc Negative fetaħlux
Perfective P3 Sg Masc - P3 Sg Fem Positive fetħilha
Perfective P3 Sg Masc - P3 Sg Fem Negative fetħilhiex
Perfective P3 Sg Masc - P3 Pl Positive fetħilhom
Perfective P3 Sg Masc - P3 Pl Negative fetħilhomx
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive fetaħhuli
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative fetaħhulix
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive fetaħhulna
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative fetaħhulniex
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive fetaħhulek
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative fetaħhulekx
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive fetaħhulkom
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative fetaħhulkomx
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive fetaħhulu
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative fetaħhulux
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive fetaħhulha
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative fetaħhulhiex
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive fetaħhulhom
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative fetaħhulhomx
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive fetaħhieli
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative fetaħhielix
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive fetaħhielna
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative fetaħhilniex
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive fetaħhielek
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative fetaħhielekx
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive fetaħhielkom
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative fetaħhielkomx
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive fetaħhielu
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative fetaħhielux
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive fetaħhielha
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative fetaħhilhiex
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive fetaħhielhom
Perfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative fetaħhielhomx
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive fetaħhomli
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative fetaħhomlix
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive fetaħhomlna
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative fetaħhomlniex
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive fetaħhomlok
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative fetaħhomlokx
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive fetaħhomlkom
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative fetaħhomlkomx
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive fetaħhomlu
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative fetaħhomlux
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive fetaħhomlha
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative fetaħhomlhiex
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive fetaħhomlhom
Perfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative fetaħhomlhomx
Perfective P3 Sg Fem - - Positive fetħet
Perfective P3 Sg Fem - - Negative fetħitx
Perfective P3 Sg Fem P1 Sg - Positive fetħitni
Perfective P3 Sg Fem P1 Sg - Negative fetħitnix
Perfective P3 Sg Fem P1 Pl - Positive fetħitna
Perfective P3 Sg Fem P1 Pl - Negative fetħitniex
Perfective P3 Sg Fem P2 Sg - Positive fetħitek
Perfective P3 Sg Fem P2 Sg - Negative fetħitekx
Perfective P3 Sg Fem P2 Pl - Positive fetħitkom
Perfective P3 Sg Fem P2 Pl - Negative fetħitkomx
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc - Positive fetħitu
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc - Negative fetħitux
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem - Positive fetħitha
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem - Negative fetħithiex
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl - Positive fetħithom
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl - Negative fetħithomx
Perfective P3 Sg Fem - P1 Sg Positive fetħitli
Perfective P3 Sg Fem - P1 Sg Negative fetħitlix
Perfective P3 Sg Fem - P1 Pl Positive fetħitilna
Perfective P3 Sg Fem - P1 Pl Negative fetħitilniex
Perfective P3 Sg Fem - P2 Sg Positive fetħitlek
Perfective P3 Sg Fem - P2 Sg Negative fetħitlekx
Perfective P3 Sg Fem - P2 Pl Positive fetħitilkom
Perfective P3 Sg Fem - P2 Pl Negative fetħitilkomx
Perfective P3 Sg Fem - P3 Sg Masc Positive fetħitlu
Perfective P3 Sg Fem - P3 Sg Masc Negative fetħitlux
Perfective P3 Sg Fem - P3 Sg Fem Positive fetħitilha
Perfective P3 Sg Fem - P3 Sg Fem Negative fetħitilhiex
Perfective P3 Sg Fem - P3 Pl Positive fetħitilhom
Perfective P3 Sg Fem - P3 Pl Negative fetħitilhomx
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive fetħithuli
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative fetħithulix
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive fetħithulna
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative fetħithulniex
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive fetħithulek
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative fetħithulekx
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive fetħithulkom
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative fetħithulkomx
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive fetħithulu
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative fetħithulux
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive fetħithulha
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative fetħithulhiex
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive fetħithulhom
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative fetħithulhomx
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive fetħithieli
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative fetħithielix
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive fetħithielna
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative fetħithilniex
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive fetħithielek
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative fetħithielekx
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive fetħithielkom
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative fetħithielkomx
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive fetħithielu
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative fetħithielux
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive fetħithielha
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative fetħithilhiex
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive fetħithielhom
Perfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative fetħithielhomx
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive fetħithomli
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative fetħithomlix
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive fetħithomlna
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative fetħithomlniex
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive fetħithomlok
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative fetħithomlokx
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive fetħithomlkom
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative fetħithomlkomx
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive fetħithomlu
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative fetħithomlux
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive fetħithomlha
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative fetħithomlhiex
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive fetħithomlhom
Perfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative fetħithomlhomx
Perfective P3 Pl - - Positive fetħu
Perfective P3 Pl - - Negative fetħux
Perfective P3 Pl P1 Sg - Positive fetħuni
Perfective P3 Pl P1 Sg - Negative fetħunix
Perfective P3 Pl P1 Pl - Positive fetħuna
Perfective P3 Pl P1 Pl - Negative fetħuniex
Perfective P3 Pl P2 Sg - Positive fetħuk
Perfective P3 Pl P2 Sg - Negative fetħukx
Perfective P3 Pl P2 Pl - Positive fetħukom
Perfective P3 Pl P2 Pl - Negative fetħukomx
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc - Positive fetħuh
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc - Negative fetħuhx
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem - Positive fetħuha
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem - Negative fetħuhiex
Perfective P3 Pl P3 Pl - Positive fetħuhom
Perfective P3 Pl P3 Pl - Negative fetħuhomx
Perfective P3 Pl - P1 Sg Positive fetħuli
Perfective P3 Pl - P1 Sg Negative fetħulix
Perfective P3 Pl - P1 Pl Positive fetħulna
Perfective P3 Pl - P1 Pl Negative fetħulniex
Perfective P3 Pl - P2 Sg Positive fetħulek
Perfective P3 Pl - P2 Sg Negative fetħulekx
Perfective P3 Pl - P2 Pl Positive fetħulkom
Perfective P3 Pl - P2 Pl Negative fetħulkomx
Perfective P3 Pl - P3 Sg Masc Positive fetħulu
Perfective P3 Pl - P3 Sg Masc Negative fetħulux
Perfective P3 Pl - P3 Sg Fem Positive fetħulha
Perfective P3 Pl - P3 Sg Fem Negative fetħulhiex
Perfective P3 Pl - P3 Pl Positive fetħulhom
Perfective P3 Pl - P3 Pl Negative fetħulhomx
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive fetħuhuli
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative fetħuhulix
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive fetħuhulna
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative fetħuhulniex
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive fetħuhulek
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative fetħuhulekx
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive fetħuhulkom
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative fetħuhulkomx
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive fetħuhulu
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative fetħuhulux
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive fetħuhulha
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative fetħuhulhiex
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive fetħuhulhom
Perfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative fetħuhulhomx
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive fetħuhieli
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative fetħuhielix
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive fetħuhielna
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative fetħuhilniex
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive fetħuhielek
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative fetħuhielekx
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive fetħuhielkom
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative fetħuhielkomx
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive fetħuhielu
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative fetħuhielux
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive fetħuhielha
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative fetħuhilhiex
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive fetħuhielhom
Perfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative fetħuhielhomx
Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive fetħuhomli
Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative fetħuhomlix
Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive fetħuhomlna
Perfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative fetħuhomlniex
Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive fetħuhomlok
Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative fetħuhomlokx
Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive fetħuhomlkom
Perfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative fetħuhomlkomx
Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive fetħuhomlu
Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative fetħuhomlux
Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive fetħuhomlha
Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative fetħuhomlhiex
Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive fetħuhomlhom
Perfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative fetħuhomlhomx
Imperfective P1 Sg - - Positive niftaħ
Imperfective P1 Sg - - Negative niftaħx
Imperfective P1 Sg P1 Sg - Positive
Imperfective P1 Sg P1 Sg - Negative
Imperfective P1 Sg P1 Pl - Positive
Imperfective P1 Sg P1 Pl - Negative
Imperfective P1 Sg P2 Sg - Positive niftħek
Imperfective P1 Sg P2 Sg - Negative niftħekx
Imperfective P1 Sg P2 Pl - Positive niftaħkom
Imperfective P1 Sg P2 Pl - Negative niftaħkomx
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc - Positive niftħu
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc - Negative niftħux
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem - Positive niftaħha
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem - Negative niftaħhiex
Imperfective P1 Sg P3 Pl - Positive niftaħhom
Imperfective P1 Sg P3 Pl - Negative niftaħhomx
Imperfective P1 Sg - P1 Sg Positive
Imperfective P1 Sg - P1 Sg Negative
Imperfective P1 Sg - P1 Pl Positive
Imperfective P1 Sg - P1 Pl Negative
Imperfective P1 Sg - P2 Sg Positive niftaħlek
Imperfective P1 Sg - P2 Sg Negative niftaħlekx
Imperfective P1 Sg - P2 Pl Positive niftħilkom
Imperfective P1 Sg - P2 Pl Negative niftħilkomx
Imperfective P1 Sg - P3 Sg Masc Positive niftaħlu
Imperfective P1 Sg - P3 Sg Masc Negative niftaħlux
Imperfective P1 Sg - P3 Sg Fem Positive niftħilha
Imperfective P1 Sg - P3 Sg Fem Negative niftħilhiex
Imperfective P1 Sg - P3 Pl Positive niftħilhom
Imperfective P1 Sg - P3 Pl Negative niftħilhomx
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive niftaħhulek
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative niftaħhulekx
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive niftaħhulkom
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative niftaħhulkomx
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive niftaħhulu
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative niftaħhulux
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive niftaħhulha
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative niftaħhulhiex
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive niftaħhulhom
Imperfective P1 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative niftaħhulhomx
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive niftaħhielek
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative niftaħhielekx
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive niftaħhielkom
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative niftaħhielkomx
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive niftaħhielu
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative niftaħhielux
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive niftaħhielha
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative niftaħhilhiex
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive niftaħhielhom
Imperfective P1 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative niftaħhielhomx
Imperfective P1 Sg P3 Pl P1 Sg Positive
Imperfective P1 Sg P3 Pl P1 Sg Negative
Imperfective P1 Sg P3 Pl P1 Pl Positive
Imperfective P1 Sg P3 Pl P1 Pl Negative
Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Positive niftaħhomlok
Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Sg Negative niftaħhomlokx
Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Positive niftaħhomlkom
Imperfective P1 Sg P3 Pl P2 Pl Negative niftaħhomlkomx
Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive niftaħhomlu
Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative niftaħhomlux
Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive niftaħhomlha
Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative niftaħhomlhiex
Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Positive niftaħhomlhom
Imperfective P1 Sg P3 Pl P3 Pl Negative niftaħhomlhomx
Imperfective P1 Pl - - Positive niftħu
Imperfective P1 Pl - - Negative niftħux
Imperfective P1 Pl P1 Sg - Positive
Imperfective P1 Pl P1 Sg - Negative
Imperfective P1 Pl P1 Pl - Positive
Imperfective P1 Pl P1 Pl - Negative
Imperfective P1 Pl P2 Sg - Positive niftħek
Imperfective P1 Pl P2 Sg - Negative niftħekx
Imperfective P1 Pl P2 Pl - Positive niftħukom
Imperfective P1 Pl P2 Pl - Negative niftħukomx
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc - Positive niftħuh
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc - Negative niftħuhx
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem - Positive niftħuha
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem - Negative niftħuhiex
Imperfective P1 Pl P3 Pl - Positive niftħuhom
Imperfective P1 Pl P3 Pl - Negative niftħuhomx
Imperfective P1 Pl - P1 Sg Positive
Imperfective P1 Pl - P1 Sg Negative
Imperfective P1 Pl - P1 Pl Positive
Imperfective P1 Pl - P1 Pl Negative
Imperfective P1 Pl - P2 Sg Positive niftħulek
Imperfective P1 Pl - P2 Sg Negative niftħulekx
Imperfective P1 Pl - P2 Pl Positive niftħulkom
Imperfective P1 Pl - P2 Pl Negative niftħulkomx
Imperfective P1 Pl - P3 Sg Masc Positive niftħulu
Imperfective P1 Pl - P3 Sg Masc Negative niftħulux
Imperfective P1 Pl - P3 Sg Fem Positive niftħulha
Imperfective P1 Pl - P3 Sg Fem Negative niftħulhiex
Imperfective P1 Pl - P3 Pl Positive niftħulhom
Imperfective P1 Pl - P3 Pl Negative niftħulhomx
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive niftħuhulek
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative niftħuhulekx
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive niftħuhulkom
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative niftħuhulkomx
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive niftħuhulu
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative niftħuhulux
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive niftħuhulha
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative niftħuhulhiex
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive niftħuhulhom
Imperfective P1 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative niftħuhulhomx
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive niftħuhielek
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative niftħuhielekx
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive niftħuhielkom
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative niftħuhielkomx
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive niftħuhielu
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative niftħuhielux
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive niftħuhielha
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative niftħuhilhiex
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive niftħuhielhom
Imperfective P1 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative niftħuhielhomx
Imperfective P1 Pl P3 Pl P1 Sg Positive
Imperfective P1 Pl P3 Pl P1 Sg Negative
Imperfective P1 Pl P3 Pl P1 Pl Positive
Imperfective P1 Pl P3 Pl P1 Pl Negative
Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Positive niftħuhomlok
Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Sg Negative niftħuhomlokx
Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Positive niftħuhomlkom
Imperfective P1 Pl P3 Pl P2 Pl Negative niftħuhomlkomx
Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive niftħuhomlu
Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative niftħuhomlux
Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive niftħuhomlha
Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative niftħuhomlhiex
Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Positive niftħuhomlhom
Imperfective P1 Pl P3 Pl P3 Pl Negative niftħuhomlhomx
Imperfective P2 Sg - - Positive tiftaħ
Imperfective P2 Sg - - Negative tiftaħx
Imperfective P2 Sg P1 Sg - Positive tiftaħni
Imperfective P2 Sg P1 Sg - Negative tiftaħnix
Imperfective P2 Sg P1 Pl - Positive tiftaħna
Imperfective P2 Sg P1 Pl - Negative tiftaħniex
Imperfective P2 Sg P2 Sg - Positive
Imperfective P2 Sg P2 Sg - Negative
Imperfective P2 Sg P2 Pl - Positive
Imperfective P2 Sg P2 Pl - Negative
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc - Positive tiftħu
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc - Negative tiftħux
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem - Positive tiftaħha
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem - Negative tiftaħhiex
Imperfective P2 Sg P3 Pl - Positive tiftaħhom
Imperfective P2 Sg P3 Pl - Negative tiftaħhomx
Imperfective P2 Sg - P1 Sg Positive tiftaħli
Imperfective P2 Sg - P1 Sg Negative tiftaħlix
Imperfective P2 Sg - P1 Pl Positive tiftħilna
Imperfective P2 Sg - P1 Pl Negative tiftħilniex
Imperfective P2 Sg - P2 Sg Positive
Imperfective P2 Sg - P2 Sg Negative
Imperfective P2 Sg - P2 Pl Positive
Imperfective P2 Sg - P2 Pl Negative
Imperfective P2 Sg - P3 Sg Masc Positive tiftaħlu
Imperfective P2 Sg - P3 Sg Masc Negative tiftaħlux
Imperfective P2 Sg - P3 Sg Fem Positive tiftħilha
Imperfective P2 Sg - P3 Sg Fem Negative tiftħilhiex
Imperfective P2 Sg - P3 Pl Positive tiftħilhom
Imperfective P2 Sg - P3 Pl Negative tiftħilhomx
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive tiftaħhuli
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative tiftaħhulix
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive tiftaħhulna
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative tiftaħhulniex
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive tiftaħhulu
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative tiftaħhulux
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive tiftaħhulha
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative tiftaħhulhiex
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive tiftaħhulhom
Imperfective P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative tiftaħhulhomx
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive tiftaħhieli
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative tiftaħhielix
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive tiftaħhielna
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative tiftaħhilniex
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive tiftaħhielu
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative tiftaħhielux
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive tiftaħhielha
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative tiftaħhilhiex
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive tiftaħhielhom
Imperfective P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative tiftaħhielhomx
Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive tiftaħhomli
Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative tiftaħhomlix
Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive tiftaħhomlna
Imperfective P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative tiftaħhomlniex
Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
Imperfective P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive tiftaħhomlu
Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative tiftaħhomlux
Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive tiftaħhomlha
Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative tiftaħhomlhiex
Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive tiftaħhomlhom
Imperfective P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative tiftaħhomlhomx
Imperfective P2 Pl - - Positive tiftħu
Imperfective P2 Pl - - Negative tiftħux
Imperfective P2 Pl P1 Sg - Positive tiftħuni
Imperfective P2 Pl P1 Sg - Negative tiftħunix
Imperfective P2 Pl P1 Pl - Positive tiftħuna
Imperfective P2 Pl P1 Pl - Negative tiftħuniex
Imperfective P2 Pl P2 Sg - Positive
Imperfective P2 Pl P2 Sg - Negative
Imperfective P2 Pl P2 Pl - Positive
Imperfective P2 Pl P2 Pl - Negative
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc - Positive tiftħuh
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc - Negative tiftħuhx
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem - Positive tiftħuha
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem - Negative tiftħuhiex
Imperfective P2 Pl P3 Pl - Positive tiftħuhom
Imperfective P2 Pl P3 Pl - Negative tiftħuhomx
Imperfective P2 Pl - P1 Sg Positive tiftħuli
Imperfective P2 Pl - P1 Sg Negative tiftħulix
Imperfective P2 Pl - P1 Pl Positive tiftħula
Imperfective P2 Pl - P1 Pl Negative tiftħuliex
Imperfective P2 Pl - P2 Sg Positive
Imperfective P2 Pl - P2 Sg Negative
Imperfective P2 Pl - P2 Pl Positive
Imperfective P2 Pl - P2 Pl Negative
Imperfective P2 Pl - P3 Sg Masc Positive tiftħulu
Imperfective P2 Pl - P3 Sg Masc Negative tiftħulux
Imperfective P2 Pl - P3 Sg Fem Positive tiftħulha
Imperfective P2 Pl - P3 Sg Fem Negative tiftħulhiex
Imperfective P2 Pl - P3 Pl Positive tiftħulhom
Imperfective P2 Pl - P3 Pl Negative tiftħulhomx
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive tiftħuhuli
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative tiftħuhulix
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive tiftħuhulna
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative tiftħuhulniex
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive tiftħuhulu
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative tiftħuhulux
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive tiftħuhulha
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative tiftħuhulhiex
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive tiftħuhulhom
Imperfective P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative tiftħuhulhomx
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive tiftħuhieli
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative tiftħuhielix
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive tiftħuhielna
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative tiftħuhilniex
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive tiftħuhielu
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative tiftħuhielux
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive tiftħuhielha
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative tiftħuhilhiex
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive tiftħuhielhom
Imperfective P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative tiftħuhielhomx
Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive tiftħuhomli
Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative tiftħuhomlix
Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive tiftħuhomlna
Imperfective P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative tiftħuhomlniex
Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
Imperfective P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive tiftħuhomlu
Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative tiftħuhomlux
Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive tiftħuhomlha
Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative tiftħuhomlhiex
Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive tiftħuhomlhom
Imperfective P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative tiftħuhomlhomx
Imperfective P3 Sg Masc - - Positive jiftaħ
Imperfective P3 Sg Masc - - Negative jiftaħx
Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg - Positive jiftaħni
Imperfective P3 Sg Masc P1 Sg - Negative jiftaħnix
Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl - Positive jiftaħna
Imperfective P3 Sg Masc P1 Pl - Negative jiftaħniex
Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg - Positive jiftħek
Imperfective P3 Sg Masc P2 Sg - Negative jiftħekx
Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl - Positive jiftaħkom
Imperfective P3 Sg Masc P2 Pl - Negative jiftaħkomx
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc - Positive jiftħu
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc - Negative jiftħux
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem - Positive jiftaħha
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem - Negative jiftaħhiex
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl - Positive jiftaħhom
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl - Negative jiftaħhomx
Imperfective P3 Sg Masc - P1 Sg Positive jiftaħli
Imperfective P3 Sg Masc - P1 Sg Negative jiftaħlix
Imperfective P3 Sg Masc - P1 Pl Positive jiftħilna
Imperfective P3 Sg Masc - P1 Pl Negative jiftħilniex
Imperfective P3 Sg Masc - P2 Sg Positive jiftaħlek
Imperfective P3 Sg Masc - P2 Sg Negative jiftaħlekx
Imperfective P3 Sg Masc - P2 Pl Positive jiftħilkom
Imperfective P3 Sg Masc - P2 Pl Negative jiftħilkomx
Imperfective P3 Sg Masc - P3 Sg Masc Positive jiftaħlu
Imperfective P3 Sg Masc - P3 Sg Masc Negative jiftaħlux
Imperfective P3 Sg Masc - P3 Sg Fem Positive jiftħilha
Imperfective P3 Sg Masc - P3 Sg Fem Negative jiftħilhiex
Imperfective P3 Sg Masc - P3 Pl Positive jiftħilhom
Imperfective P3 Sg Masc - P3 Pl Negative jiftħilhomx
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Positive jiftaħhuli
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Sg Negative jiftaħhulix
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Positive jiftaħhulna
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P1 Pl Negative jiftaħhulniex
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Positive jiftaħhulek
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Sg Negative jiftaħhulekx
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Positive jiftaħhulkom
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P2 Pl Negative jiftaħhulkomx
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive jiftaħhulu
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative jiftaħhulux
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive jiftaħhulha
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative jiftaħhulhiex
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Positive jiftaħhulhom
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Masc P3 Pl Negative jiftaħhulhomx
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Positive jiftaħhieli
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Sg Negative jiftaħhielix
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Positive jiftaħhielna
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P1 Pl Negative jiftaħhilniex
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Positive jiftaħhielek
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Sg Negative jiftaħhielekx
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Positive jiftaħhielkom
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P2 Pl Negative jiftaħhielkomx
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive jiftaħhielu
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative jiftaħhielux
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive jiftaħhielha
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative jiftaħhilhiex
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Positive jiftaħhielhom
Imperfective P3 Sg Masc P3 Sg Fem P3 Pl Negative jiftaħhielhomx
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Positive jiftaħhomli
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Sg Negative jiftaħhomlix
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Positive jiftaħhomlna
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P1 Pl Negative jiftaħhomlniex
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Positive jiftaħhomlok
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Sg Negative jiftaħhomlokx
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Positive jiftaħhomlkom
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P2 Pl Negative jiftaħhomlkomx
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Positive jiftaħhomlu
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Masc Negative jiftaħhomlux
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Positive jiftaħhomlha
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Sg Fem Negative jiftaħhomlhiex
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Positive jiftaħhomlhom
Imperfective P3 Sg Masc P3 Pl P3 Pl Negative jiftaħhomlhomx
Imperfective P3 Sg Fem - - Positive tiftaħ
Imperfective P3 Sg Fem - - Negative tiftaħx
Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg - Positive tiftaħni
Imperfective P3 Sg Fem P1 Sg - Negative tiftaħnix
Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl - Positive tiftaħna
Imperfective P3 Sg Fem P1 Pl - Negative tiftaħniex
Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg - Positive tiftħek
Imperfective P3 Sg Fem P2 Sg - Negative tiftħekx
Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl - Positive tiftaħkom
Imperfective P3 Sg Fem P2 Pl - Negative tiftaħkomx
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc - Positive tiftħu
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc - Negative tiftħux
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem - Positive tiftaħha
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem - Negative tiftaħhiex
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl - Positive tiftaħhom
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl - Negative tiftaħhomx
Imperfective P3 Sg Fem - P1 Sg Positive tiftaħli
Imperfective P3 Sg Fem - P1 Sg Negative tiftaħlix
Imperfective P3 Sg Fem - P1 Pl Positive tiftħilna
Imperfective P3 Sg Fem - P1 Pl Negative tiftħilniex
Imperfective P3 Sg Fem - P2 Sg Positive tiftaħlek
Imperfective P3 Sg Fem - P2 Sg Negative tiftaħlekx
Imperfective P3 Sg Fem - P2 Pl Positive tiftħilkom
Imperfective P3 Sg Fem - P2 Pl Negative tiftħilkomx
Imperfective P3 Sg Fem - P3 Sg Masc Positive tiftaħlu
Imperfective P3 Sg Fem - P3 Sg Masc Negative tiftaħlux
Imperfective P3 Sg Fem - P3 Sg Fem Positive tiftħilha
Imperfective P3 Sg Fem - P3 Sg Fem Negative tiftħilhiex
Imperfective P3 Sg Fem - P3 Pl Positive tiftaħilhom
Imperfective P3 Sg Fem - P3 Pl Negative tiftaħilhomx
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Positive tiftaħhuli
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Sg Negative tiftaħhulix
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Positive tiftaħhulna
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P1 Pl Negative tiftaħhulniex
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Positive tiftaħhulek
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Sg Negative tiftaħhulekx
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Positive tiftaħhulkom
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P2 Pl Negative tiftaħhulkomx
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive tiftaħhulu
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative tiftaħhulux
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive tiftaħhulha
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative tiftaħhulhiex
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Positive tiftaħhulhom
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Masc P3 Pl Negative tiftaħhulhomx
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Positive tiftaħhieli
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Sg Negative tiftaħhielix
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Positive tiftaħhielna
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P1 Pl Negative tiftaħhilniex
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Positive tiftaħhielek
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Sg Negative tiftaħhielekx
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Positive tiftaħhielkom
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P2 Pl Negative tiftaħhielkomx
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive tiftaħhielu
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative tiftaħhielux
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive tiftaħhielha
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative tiftaħhilhiex
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Positive tiftaħhielhom
Imperfective P3 Sg Fem P3 Sg Fem P3 Pl Negative tiftaħhielhomx
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Positive tiftaħhomli
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Sg Negative tiftaħhomlix
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Positive tiftaħhomlna
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P1 Pl Negative tiftaħhomlniex
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Positive tiftaħhomlok
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Sg Negative tiftaħhomlokx
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Positive tiftaħhomlkom
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P2 Pl Negative tiftaħhomlkomx
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Positive tiftaħhomlu
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Masc Negative tiftaħhomlux
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Positive tiftaħhomlha
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Sg Fem Negative tiftaħhomlhiex
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Positive tiftaħhomlhom
Imperfective P3 Sg Fem P3 Pl P3 Pl Negative tiftaħhomlhomx
Imperfective P3 Pl - - Positive jiftħu
Imperfective P3 Pl - - Negative jiftħux
Imperfective P3 Pl P1 Sg - Positive jiftħuni
Imperfective P3 Pl P1 Sg - Negative jiftħunix
Imperfective P3 Pl P1 Pl - Positive jiftħuna
Imperfective P3 Pl P1 Pl - Negative jiftħuniex
Imperfective P3 Pl P2 Sg - Positive jiftħuk
Imperfective P3 Pl P2 Sg - Negative jiftħukx
Imperfective P3 Pl P2 Pl - Positive jiftħukom
Imperfective P3 Pl P2 Pl - Negative jiftħukomx
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc - Positive jiftħuh
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc - Negative jiftħuhx
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem - Positive jiftħuha
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem - Negative jiftħuhiex
Imperfective P3 Pl P3 Pl - Positive jiftħuhom
Imperfective P3 Pl P3 Pl - Negative jiftħuhomx
Imperfective P3 Pl - P1 Sg Positive jiftħuli
Imperfective P3 Pl - P1 Sg Negative jiftħulix
Imperfective P3 Pl - P1 Pl Positive jiftħulna
Imperfective P3 Pl - P1 Pl Negative jiftħulniex
Imperfective P3 Pl - P2 Sg Positive jiftħulek
Imperfective P3 Pl - P2 Sg Negative jiftħulekx
Imperfective P3 Pl - P2 Pl Positive jiftħulkom
Imperfective P3 Pl - P2 Pl Negative jiftħulkomx
Imperfective P3 Pl - P3 Sg Masc Positive jiftħulu
Imperfective P3 Pl - P3 Sg Masc Negative jiftħulux
Imperfective P3 Pl - P3 Sg Fem Positive jiftħulha
Imperfective P3 Pl - P3 Sg Fem Negative jiftħulhiex
Imperfective P3 Pl - P3 Pl Positive jiftħulhom
Imperfective P3 Pl - P3 Pl Negative jiftħulhomx
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive jiftħuhuli
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative jiftħuhulix
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive jiftħuhulna
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative jiftħuhulniex
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive jiftħuhulek
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative jiftħuhulekx
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive jiftħuhulkom
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative jiftħuhulkomx
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive jiftħuhulu
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative jiftħuhulux
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive jiftħuhulha
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative jiftħuhulhiex
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive jiftħuhulhom
Imperfective P3 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative jiftħuhulhomx
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive jiftħuhieli
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative jiftħuhielix
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive jiftħuhielna
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative jiftħuhilniex
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive jiftħuhielek
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative jiftħuhielekx
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive jiftħuhielkom
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative jiftħuhielkomx
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive jiftħuhielu
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative jiftħuhielux
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive jiftħuhielha
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative jiftħuhilhiex
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive jiftħuhielhom
Imperfective P3 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative jiftħuhielhomx
Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Positive jiftħuhomli
Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Sg Negative jiftħuhomlix
Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Positive jiftħuhomlna
Imperfective P3 Pl P3 Pl P1 Pl Negative jiftħuhomlniex
Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Positive jiftħuhomlok
Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Sg Negative jiftħuhomlokx
Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Positive jiftħuhomlkom
Imperfective P3 Pl P3 Pl P2 Pl Negative jiftħuhomlkomx
Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive jiftħuhomlu
Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative jiftħuhomlux
Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive jiftħuhomlha
Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative jiftħuhomlhiex
Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Positive jiftħuhomlhom
Imperfective P3 Pl P3 Pl P3 Pl Negative jiftħuhomlhomx
Imperative P2 Sg - - Positive iftaħ
Imperative P2 Sg - - Negative iftaħx
Imperative P2 Sg P1 Sg - Positive iftaħni
Imperative P2 Sg P1 Sg - Negative iftaħnix
Imperative P2 Sg P1 Pl - Positive iftaħna
Imperative P2 Sg P1 Pl - Negative iftaħniex
Imperative P2 Sg P2 Sg - Positive
Imperative P2 Sg P2 Sg - Negative
Imperative P2 Sg P2 Pl - Positive
Imperative P2 Sg P2 Pl - Negative
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc - Positive iftħu
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc - Negative iftħux
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem - Positive iftaħha
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem - Negative iftaħhiex
Imperative P2 Sg P3 Pl - Positive iftaħhom
Imperative P2 Sg P3 Pl - Negative iftaħhomx
Imperative P2 Sg - P1 Sg Positive iftaħli
Imperative P2 Sg - P1 Sg Negative iftaħlix
Imperative P2 Sg - P1 Pl Positive iftħilna
Imperative P2 Sg - P1 Pl Negative iftħilniex
Imperative P2 Sg - P2 Sg Positive
Imperative P2 Sg - P2 Sg Negative
Imperative P2 Sg - P2 Pl Positive
Imperative P2 Sg - P2 Pl Negative
Imperative P2 Sg - P3 Sg Masc Positive iftaħlu
Imperative P2 Sg - P3 Sg Masc Negative iftaħlux
Imperative P2 Sg - P3 Sg Fem Positive iftħilha
Imperative P2 Sg - P3 Sg Fem Negative iftħilhiex
Imperative P2 Sg - P3 Pl Positive iftħilhom
Imperative P2 Sg - P3 Pl Negative iftħilhomx
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Positive iftaħhuli
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Sg Negative iftaħhulix
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Positive iftaħhulna
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P1 Pl Negative iftaħhulniex
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Positive
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Sg Negative
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Positive
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P2 Pl Negative
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive iftaħhulu
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative iftaħhulux
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive iftaħhulha
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative iftaħhulhiex
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Positive iftaħhulhom
Imperative P2 Sg P3 Sg Masc P3 Pl Negative iftaħhulhomx
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Positive iftaħhieli
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Sg Negative iftaħhielix
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Positive iftaħhielna
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P1 Pl Negative iftaħhilniex
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Positive
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Sg Negative
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Positive
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P2 Pl Negative
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive iftaħhielu
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative iftaħhielux
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive iftaħhielha
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative iftaħhilhiex
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Positive iftaħhielhom
Imperative P2 Sg P3 Sg Fem P3 Pl Negative iftaħhielhomx
Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Positive iftaħhomli
Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Sg Negative iftaħhomlix
Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Positive iftaħhomlna
Imperative P2 Sg P3 Pl P1 Pl Negative iftaħhomlniex
Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Positive
Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Sg Negative
Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Positive
Imperative P2 Sg P3 Pl P2 Pl Negative
Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Positive iftaħhomlu
Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Masc Negative iftaħhomlux
Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Positive iftaħhomlha
Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Sg Fem Negative iftaħhomlhiex
Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Positive iftaħhomlhom
Imperative P2 Sg P3 Pl P3 Pl Negative iftaħhomlhomx
Imperative P2 Pl - - Positive iftħu
Imperative P2 Pl - - Negative iftħux
Imperative P2 Pl P1 Sg - Positive iftħuni
Imperative P2 Pl P1 Sg - Negative iftħunix
Imperative P2 Pl P1 Pl - Positive iftħuna
Imperative P2 Pl P1 Pl - Negative iftħuniex
Imperative P2 Pl P2 Sg - Positive
Imperative P2 Pl P2 Sg - Negative
Imperative P2 Pl P2 Pl - Positive
Imperative P2 Pl P2 Pl - Negative
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc - Positive iftħuh
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc - Negative iftħuhx
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem - Positive iftħuha
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem - Negative iftħuhiex
Imperative P2 Pl P3 Pl - Positive iftħuhom
Imperative P2 Pl P3 Pl - Negative iftħuhomx
Imperative P2 Pl - P1 Sg Positive iftħuli
Imperative P2 Pl - P1 Sg Negative iftħulix
Imperative P2 Pl - P1 Pl Positive iftħulna
Imperative P2 Pl - P1 Pl Negative iftħulniex
Imperative P2 Pl - P2 Sg Positive
Imperative P2 Pl - P2 Sg Negative
Imperative P2 Pl - P2 Pl Positive
Imperative P2 Pl - P2 Pl Negative
Imperative P2 Pl - P3 Sg Masc Positive iftħulu
Imperative P2 Pl - P3 Sg Masc Negative iftħulux
Imperative P2 Pl - P3 Sg Fem Positive iftħulha
Imperative P2 Pl - P3 Sg Fem Negative iftħulhiex
Imperative P2 Pl - P3 Pl Positive iftħulhom
Imperative P2 Pl - P3 Pl Negative iftħulhomx
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Positive iftħuhuli
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Sg Negative iftħuhulix
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Positive iftħuhulna
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P1 Pl Negative iftħuhulniex
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Positive
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Sg Negative
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Positive
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P2 Pl Negative
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Positive iftħuhulu
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Masc Negative iftħuhulux
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Positive iftħuhulha
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Sg Fem Negative iftħuhulhiex
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Positive iftħuhulhom
Imperative P2 Pl P3 Sg Masc P3 Pl Negative iftħuhulhomx
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Positive iftħuhieli
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Sg Negative iftħuhielix
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Positive iftħuhielna
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P1 Pl Negative iftħuhilniex
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Positive
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Sg Negative
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Positive
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P2 Pl Negative
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Positive iftħuhielu
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Masc Negative iftħuhielux
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Positive iftħuhielha
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Sg Fem Negative iftħuhilhiex
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Positive iftħuhielhom
Imperative P2 Pl P3 Sg Fem P3 Pl Negative iftħuhielhomx
Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Positive iftħuhomli
Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Sg Negative iftħuhomlix
Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Positive iftħuhomlna
Imperative P2 Pl P3 Pl P1 Pl Negative iftħuhomlniex
Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Positive
Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Sg Negative
Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Positive
Imperative P2 Pl P3 Pl P2 Pl Negative
Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Positive iftħuhomlu
Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Masc Negative iftħuhomlux
Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Positive iftħuhomlha
Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Sg Fem Negative iftħuhomlhiex
Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Positive iftħuhomlhom
Imperative P2 Pl P3 Pl P3 Pl Negative iftħuhomlhomx

Leave a comment